Macron’dan aşırı sağa karşı birleşme çağrısı

Avrupa Parlamentosu (AP) seçiminde, Marine Le Pen’in aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nden iki katı fark yiyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, erken seçim kararı almıştı. Le Pen’in partisi yüzde 31, Macron’un partisi Rönesans ise yüzde 15 oy almıştı.

AP seçimlerindeki başarısızlığın ardından bugün yeni bir açıklama yapan Macron, merkez partilere seslenerek, aşırı sağa karşı birlik olma çağrısı yaptı. Fransa’nın cumhuriyete bağlı kalmasının önemine işaret eden Fransa Cumhurbaşkanı, “Aşırılık yanlısı olmayan siyasi liderlere yeni bir proje inşa etme çağrısı yapıyorum.” dedi.

Aşırı solu “gevşek” olmakla, aşırı sağı ise “anayasaya uymamakla” itham eden Macron, aşırı sağa oy veren seçmene hitaben “Bizler (hükümet olarak) hata yaptık. Siz de dile getirdiniz, mesajınızı aldık.” diyerek, seçimden güçlü çıkarak aşırı sağa mesaj vermeleri gerektiğini kaydetti.

Aşırı sağın söylemlerinin bazılarının toplumda karşılık bulduğunu itiraf edercesine Macron, göç ve güvenlik konularında daha sıkı tedbirler alma sözü verdi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x